pondělí 4. listopadu 2013

Naši partneři

Hlavní náplň Spolku, podpora studentů Prf MU v soutěži Vis Moot, by nebyla možná bez partnerů, kteří se rozhodli podpořit naši činnost, a zejména aktivitu studentů.

Děkujeme!

Činnost Spolku podporují:

http://www.ak-zachveja.cz/



Kocián Šolc Balaštík, advokátní kancelář


Dvořák Hager and partners, advokátní kancelář 

Astrid Cosmetics, a.s.

 

JUDr. Jan Bílek, advokát


Mgr. Slavomír Halla


středa 23. října 2013

Letošní případ

V pátek 4.10.2013 bylo zveřejněno zadání případu pro ročník 2013/2014. V současné době je tým Masarykovy univerzity ve fázi práce na intenzivních rešerších a přípravě první verze přehledu základních argumentů.

První dojmy z letošního případu jsou asi spíše rozpačité. Ve srovnání s předchozími ročníky se případ tak trochu vrací ke kořenům. Je to možná dáno i novou etapou, která letos v soutěži Vis Moot začíná. Zatímco předmětem procesní části je primárně otázka samotné platnosti rozhodčí doložky a tedy pravomoci tribunálu doplněna o možnost spojení nároků do jednoho rozhodčího řízení, předmětem hmotné části je samotná použitelnost Úmluvy OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží.


Tým Masarykovy univerzity se zúčastnil Vis Moot School Switzerland

Ve dnech 30.9. - 3.10. se tým Masarykovy univerzity již podruhé zúčastnil Vis Moot School Switzerland, kterou pořádala Univerzita v Zurichu. Smyslem této školy je připravit týmy na nový ročník soutěže a členové týmu Masarykovy univerzity toho plně využili.


Jednotlivé přednášky byly zaměřeny na mezinárodní rozhodčí řízení, Úmluvu OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží a na písemný projev a prezentační dovednosti. Ačkoli první dvě otázky byly i předmětem letního soustředění týmu v Brně, pohled zkušených zahraničních odborníků byl pro tým přidanou hodnotou. Kurzy zaměřené na písemný projev a prezentační dovednosti byly neocenitelnou průpravou před začátkem nového ročníku soutěže. 

V neposlední řadě, během společenské části akce měli členové týmu možnost vyměnit si postřehy a zkušenosti s členy a kouči ostatních týmů. Získali rovněž informace o konání některých pre-mootů. Celkově tak tým strávil skvělé 4 dny před zveřejněním letošního případu. 



 

pondělí 2. září 2013

Letní soustředění - práce i zábava


Ve dnech 26. - 29.8.2013 se uskutečnilo soustředění týmu Právnické fakulty MU pro 21. ročník soutěže Vis Moot. Pracovní část, která se konala v budově Právnické fakulty, byla věnována prohlubování znalostí o Úmluvě OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží a o mezinárodním rozhodčím řízení. Večery pak byly zasvěceny neformálnímu společenskému programu. Soustředění se zúčastnili všichni členové týmu - Boris Barabáš, Klára Bažantová, František Halfar, Jan Hlubuček, Martin Hostinský, Oliver Chorvát, Lukáš Kudláč a Iveta Rohová - společně s kouči - Klárou Drličkovou, Terezou Kyselovskou a Zdeňkem Novým. Soustředění nejen skvěle nastartovalo pracovní atmosféru nového ročníku soutěže, ale rovněž položilo základ výborným vztahům v rámci týmu. Během soustředění také vznikly první oficiální fotografie týmu.

neděle 16. června 2013

Začátek pěkné tradice

V sobotu 15.6.2013 se v příjemném prostředí vinařství ve Vekých Bílovicích uskutečnilo první neformální setkání účastníků a koučů, kteří v letech 2008 - 2013 reprezentovali Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v soutěži Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot.

Účastníci i koučové zavzpomínali na jednotlivé ročníky, vyměnili si zkušenosti i zážitky. Zároveň byl představen cíl a vize Spolku. Celá akce se setkala s nadšeným ohlasem a nezbývá než doufat, že byla prvním krokem k vytvoření pěkné tradice.

První valné shromáždění

Dne 14.6.2013 se uskutečnilo první valné shromáždění nově vzniklého Spolku. Jelikož po jeho vzniku vstoupili do Spolku první členové, přípravný výbor se rozhodl svolat první valné shromáždění, aby mohly být obsazeny volené orgány Spolku a ten mohl začít vykonávat svoji činnost.

Proto byly základními body programy volba předsedy Spolku a členů dozorčí rady.

Předsedou Spolku byl svolen Ivan Cisár.

Členy dozorčí rady se stali Slavomír Halla, Klára Drličková a Alexandra Živělová.

Valné shromáždění rovněž diskutovalo možnost zavedení členských příspěvků jako způsobu získávání finančních prostředků na činnost Spolku. Nakonec přijalo valné shromáždění usnesení o výši členských příspěvků. Základní výše členského příspěvku byla stanovena na 1000,- Kč na kalendářní rok. Taktéž byla stanovena snížená výše členského příspěvku pro členy, kteří ještě nedosáhli vysokoškolského vzdělání druhého stupně. Pro tyto členy byl stanoven členský příspěvek ve výši 500,- Kč na kalendářní rok.

pátek 14. června 2013

Založení Spolku a jeho cíle a vize


Po pěti letech realizace soutěže Vis Moot na půdě Právnické fakulty Masarykovy university si touto soutěží přešlo už několik desítek studentek a studentů, kteří se posléze stali (a stávají) úspěšnými absolventy a následně praktikujícími právníky. Vzájemné pracovní a přátelské vztahy, které vznikly v průběhu účasti v soutěži na společné práci nad zadáním, je škoda nechat jen tak ležet ladem.
Minulé úspěšné ročníky Vis Mootu dávají velmi dobré předpoklady na další úspěšné působení týmu Právnické fakulty Masarykovy university v této soutěži. Absolventi bývalých ročníků jsou „živou“ zásobnicí zkušeností a rad, které mohou výrazně přispět k budoucím úspěšným ročníkům.
Toto byly základní úvahy, které podnítily snahy a následně jejich úspěšné završení v podobě založeného Spolku přátel Vis Mootu v Brně. Spolek se nám podařilo úspěšně založit 14.5.2013 a od 11.6.2013 je Spolek registrován Ministerstvem vnitra ČR jako občanské sdružení založené ve smyslu zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů.
Samozřejmě jeho založení není samoúčelné. Je to jen začátek další činnosti.
Cíle a aktivity Spolku je možné rozdělit do dvou skupin. První skupina směruje svým způsobem k minulým ročníkům. Druhá se zaměřuje na budoucnost Vis Mootu v Brně.
V rámci první skupiny aktivit jsme si při založení Spolku dali za cíl podporovat udržování stávajících kontaktů napříč generacemi účastníků soutěže. Jak jsme byli svědky na různých pre-mootech i samotných finálech, „networking“ je jedním z vedlejších produktů soutěže. Taktéž „networking“ je nevyhnutný pro naši budoucí právní kariéru. Proto si myslíme, že kontakty, které jsme získali mezi sebou, by neměli upadnout do zapomnění a neužívaní. A právě Spolek by měl sloužit jako platforma pro udržování kontaktů mezi námi. Taktéž by měl působit jako platforma, v rámci které bychom se mohli střetávat ne jenom na osobní, přátelské úrovni, ale mohli si vyměňovat své zkušenosti a znalosti z právní praxe, a tak se vzájemně obohacovat.
Druhá skupina aktivit se soustředí na budoucí účastníky. Cílem je využit naše kolektivní „know-how“ a pomoci jim lépe využit možnosti, které soutěž poskytuje. Spolek by měl tak působit jako platforma na výměnu našich zkušeností a znalostí s novými mladšími kolegyněmi a kolegy. A v neposlední radě jde i v tomto případě o peníze. Jak si všichni jistě pamatujete, úspěšné využití všech možností, které soutěž poskytuje, vyžaduje relativně velké finanční zdroje. Spolek by měl díky zdrojům získaným od svých členů v podobě členských příspěvků a v podobě darů od sympatizantů a podporovatelů pomoci budoucím týmům využít všechny pedagogické a společenské možnosti, které se nabízí ve Vis Mootu.